
Viscerální manipulace
Viscerální manipulace
Je to druh terapeutické práce, jejímž cílem je podpořit normální tonus a pohyb nejenom mezi jednotlivými vnitřními orgány a jejich spojeními. Stejně tak další faktory, které omezují „pohyb“ vnitřních orgánů mohou být pozitivně ovlivňovány tj. napětí ve fasciích, nervech, cévách, a stejně tak emocionální napětí.
Viscerální manipulace (VM) je založena na poznání, že pohyb je základní podmínkou života a každá restrikce (omezení) tohoto pohybu ovlivňuje i naše celkové zdraví. Stejný princip je aplikován i na naše vnitřní orgány. Zdravý orgán má optimální funkci, jejíž základní podmínkou je pohyb. Pohyb je přenášen mezi orgány a dalšími tělními strukturami skrze fascie.
Zánět, trauma, opakované pohyby, negativní vlivy životního prostředí, chybná životospráva, vadné držení těla a emocionální stres může zapříčinit ztrátu pohyblivosti měkkých tkání.
Všechny tkáně se hojí skrze adheze či formování jizev, což jsou oblasti, kde je uspořádání fibrózních vláken změněno. Tímto způsobem je úraz či trauma doslova uloženo v měkkých tkáních a může tak ovlivňovat naše tělesné funkce ještě mnoho let po odeznění traumatu. Změněná traumatická oblast může vyvolávat sekundární funkční změny či symptomy, které se většinou nevyřeší, dokud není původní místo či důvod úrazu terapeuticky ovlivněn. Pro tyto účely není VM přímo zaměřena na místo bolesti či dysfunkce, ale skrze celkové vyšetření nachází centrální zdroj tenze (napětí).
Již slovo „viscerální“ asociuje vnitřní orgány lidského těla.
Již slovo „viscerální“ asociuje vnitřní orgány lidského těla. Technika VM pracuje především s fasciemi, které obklopují či podporují naše vnitřní orgány. Manipulaci bychom v tomto případě měli vnímat spíše jako mobilizaci, jelikož je prováděna velmi jemně a pomalu na rozdíl od klasických manipulativních technik.
Jedná se o jemnou terapii, která lokalizuje a následně zmírňuje místa abnormálního napětí v rámci celého těla. Je založena na specifickém rozmístění jemných manuálních tlaků, které podmiňují normální tonus a pohyblivost orgánů, nervů, cévních spojů a okolních měkkých tkání. Trénovaní terapeuti využívají rytmickou pohyblivost tělesných systémů k vyšetření vlivu patologických abnormálních sil na fyziologické síly našeho těla. VM používá jemné komprese, mobilizace a protažení měkkých tkání. I když terapeut VM pracuje na tkáních uložených v hloubce našeho těla, jeho/její práce je neinvazivní a zřídka kdy bolestivá. Pouze jemná manipulace může zlepšit či potencovat funkčnost jednotlivých vnitřních orgánů, orgánových systémů a strukturální i funkční integritu lidského těla. Jakmile je zdroj problému vyřešen, symptomy se začnou snižovat a tělo se navrátí ke zdraví.
(zdroj: www.barralinstitute.cz)